Na webe práve pracujeme

Dreamaudio.sk
V prípade akýchkoľvek otázok, alebo technickej podpory
k objednávkam nás neváhajte kontaktovať.
info@dreamaudio.eu
0
0.00  0 items

No products in the cart.

0
0.00  0 items

No products in the cart.

Holandská značka Siltech vyrábí kabeláž už déle než 30 let a lze ji tak jednoznačně považovat za tradiční a zkušenou. Ony tři dekády zkušeností nyní – podle vlastních slov – proměnila v novou řadu, která staví na původní modelové nabídce série Classic a aplikuje technologické a materiálové postupy z nejvyšší řady Crown. To se pak odráží i v sebevědomém jméně nové řady – Classic Legend.

Katalog Siltech je maličko spletitý tím, jak je složený. Nejprve totiž máte řadu, tedy jakési „výkonnostní“ patro s použitím jednotných technologií a materiálů, načež v rámci řady jsou ještě různé modely, u Classic Legend konkrétně s čísly 880, 680 a 380, odlišené cenově, ale také prý co do kvality, takže to už máme dvojí výkonnostní řazení.

Obecně o Classic Legend v Siltech říkají, že zásadní změny doznaly vodiče a izolační vrstva, takže kabely mají mít „velmi nízkou kapacitu, výtečné výšky a nejnižší možné zkreslení“.

Zásadní je použití slitiny G9 (stříbro se špetkou zlata pro optimální vodivost, číslo udává vývojovou generaci) pro vodiče s až dvojnásobným průřezem oproti minulé generaci, třívrstvé „hi-tech“ izolace s „vojenskou specifikací“ (což by měla být kombinace teflonu a polyetherketonových vláken) a „super tichého“ stínění. V praxi jde o řešení, které nalézáme v již zmíněné vlajkové řadě Crown.

K dispozici jsme měli kombinaci kabelů z prostřední úrovně 680 a základní úrovně 380, s nimiž jsme nakonec propojili celý systém, protože bylo znát, že vliv a charakter Siltech jsou tím patrnější, čím více kabelů v systému najdete.

Classic Legend 680L

Estetické ladění řady Classic Legend je do firemní modré, reproduktorový kabel byl oblečený po celém svém průběhu do tmavé námořnické modři s příjemně hrubým opletem a celkově rozumně pružným tělem – ještě to není taková ta high-endová hadice, která vám strhne komponenty z racku.

Tělo zakončují známé kovové prvky s gravírovanými nápisy a šipkou pro indikaci směrovosti, směrem ke koncovkám z nich vyrůstají dva oddělené a velmi bytelné „krky“. Koncovky jsou pak firemní, na výběr jsou banánky i vidličky, ale Siltech „slyší“ i na zakázkové varianty.

Vodiče jsou vedeny jako koaxiální kroucené dvoulinky, dvě jádra jsou izolovaná technologií PEEK, Teflonem a Super Stíněním (tak to firma skutečně nazývá). Díky průřezu výrobce garantuje přenos až 800 Wattů.

Classic Legend 680P

Napájecí kabel z této série sdílí naprosto identickou estetiku jako kabel reproduktorový, dokonce na první dobrou vypadá, že sdílí i tloušťku samotného kabelu, kovových prvků i „krků“ před koncovkami. Ty pochází z katalogu Furutech.

Konstrukce je pak fakticky skutečně stejná jako u reprokabelu, jen „Super Stínění“ je zdvojené.

Classic Legend 680i

Také signálové kabely používají zcela stejné materiály a estetiku, jen v o něco tenčím provedení. I tady by se nicméně dal okopírovat popisek z reproduktorového kabelu, také tady jsou koncovky přímo od Sitech.

Classic Legend 380USB

USB vodič má vnější schránku provedenou stále stejným způsobem, jak bylo naznačeno výše, je ovšem podstatně tenčí, byť zlacené koncovky od Siltech jsou masivní dostatečně.

Dvojitý kroucený pár uvnitř je izolovaný teflonem a „Super Stíněním“, výrobce garantuje dodržení 90 ohmové impedance.

Classic Legend 380D

Digitální vodič je nejtenčím z dostupných, i tak má koaxiální kabel ale poměrně robustní vnější slupku a celkově pěkné zpracování s pěknými koncovkami. Samozřejmostí je 75 ohmová impedance BNC / cinch verze. Uvnitř je asymetrická kroucená dvoulinka, obě jádra jsou izolována také „jen“ teflonem a „Super Stíněním“.

Přestože se Siltech v popisu řady odvolává na „až 2,5x lepší měřené parametry proti řadě Classic“, žádné konkrétní hodnoty u žádného z kabelů nenajdete.

Popisované dojmy patří rozdílu mezi naposlouchanými komponenty OPPO UDP-250, Métronome DSc1, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR, pračkou GMG Power Harmonic Hammer 3000P a reprosoustavami Xavian Quarta Evoluzione propojenými standardně kabely Nordost Heimdall 2 (jen na přívodu je Siltech Ruby Mountain II) a propojenými právě přes Classic Legend. Zdrojem přehrávání byl Roon, propojený buď do OPPO nebo do Métronome přes USB kabel Cardas Clear, případně právě přes Siltech.

Objem spodních frekvencí v „Never Felt Less Like Dancing“ od Katie Melua („Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) byl oproti Nordostu utaženější, zároveň také klidnější. Projev je velmi decentí, uměřený, naprosto nepřehnaný, skutečně tak trochu v duchu mnohonásobně dražších vyšších modelů Siltech Royal Signature. Nečekejte nějakou prezentaci veliké masy, je to propracovaný bas s výtečným, poklidným ohraničením.

Sborový zpěv skupiny Chapelle du Roi v „Gloria“ Thomase Tallise („The Complete Works“ | 2004 | Brilliant | 93612) získal s kabely Siltech na srozumitelnosti, opět takovým poklidným až nenápadným způsobem. Jako kdyby v reprodukci spíše něco ubylo, ale díky tomu slyšitelně lépe vynikla mnohohlasnost skladby a také jednotliví sboristé. Classic Legend vnáší do reprodukce „velmi audiofilský“ rozměr, je to taková nenápadnost bez zdůrazňování, která ale podtrhne čistotu a naopak nijak neakcentuje svou minimalistickou signaturu.

Siltech se pyšní tím, Classic Legend mají mít krásné výšky – a je fakt, že cinkot činelů a různé další frekvence v „The Red One“ od Pata Methenyho a Johna Scofielda („I Can See Your House From Here“ | 1994 | Blue Note | 7243 8 27765 2 9) byl excelentní. Zejména se výrazně zlepšilo prokreslení, spousta informací se ale dopředu nijak nehrne, prostě jen jako kdyby vše bylo jasněji přehledné a konkrétnější. Ani tady není patrný žádný výraznější efekt, žádné zdůrazňování, výšky jsou tak nějak přirozeně živé a lehké.

Gradující „Ben’s Farm in Vermont“ („The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361) nepředstavovala žádné velkolepé výbuchy energie, hudba plyne, jemně, kultivovaně a přesně, cítíte pevné kontury, jistotu, rychlost a průzračnost. Přestože tak makrodynamická působivost je právě jen a pouze taková, jakou nabízí nahrávka a řetězec, kabely – po vzoru dražších Siltech – se snaží z celého procesu co nejvíc zmizet, nic neakcentují.

Kabely Classic Legend skutečně neposunují žádnou část pásma nijak kupředu a přesto – třeba na hlasech v árii „Fuori il danaro!“ z Pucciniho „La Bohéma“ (Georg Solti / LSO / John Alldis Choir | 1988 | BMG | 74321 39496 2) bylo cítit, že jsou přítomnější a jasnější, lépe srozumitelné. V prvních chvílích se může zdát, že se reprodukce možná uklidní až trochu moc, ale je to proměna ve prospěch realističnosti. Kabely jsou taky velmi transparentní a po jejich zapojení více vynikne hlavně charakter jednotlivých komponentů.

Hudební scéna v nahrávce Elgarova „Violin Concerto in B minor, op. 61“ v podání Hilary Hahn (Sir Colin Davis / LSO | 2004 | Deutsche Grammophon | 028947487326) se oproti Heimdall 2 zase tolik nezměnila, i když je fakt, že zrovna toto je aspekt, který dominantě vytváří reprosoustavy a teprve za nimi řetězec. Oproti Nordostu se zdálo, že jak jednotlivé nástroje, tak vlastně celý zvuk mají lepší, o něco plnější podání těla a také se zdálo, jako kdyby všechno bylo tak nějak přirozeně usazené, konkrétní a přehledné, jako kdyby ubyl technický rozměr.

„Hymn“ od Ultravox („Dancing with the Tears in My Eyes“ | 1997 | EMI Gold | 724385513220) měla dobrý rytmus, šlapala a zařezávala, ale opět nijak technicky, tvrdě nebo přebujele dramaticky, hudba je v klidu, srovnaná a srozumitelná. Cítíte, že zvuk je spořádaný a podporuje schopnost elektroniky zmizet a nechat znít právě jen hudbu jako takovou. Tak trochu ve stylu „v dobrém i zlém“.

Všeobecně kabeláž od holandských Siltech představuje spíše luxusněji pojatý doplněk audio sestav a nová série Classic Legend není výjimkou. Každý z kabelů je pěkně zpracovaný, z kvalitních materiálů a po všech stránkách působí hodnotně. To jsou – míněno v dobrém – nejvýraznější charakteristiky daných kabelů, jinak totiž vší mocí plní onen teoretický ideál zvukové nepřítomnosti s minimem vlastní signatury. Pokud tak hledáte nikoliv cestu, jak svůj řetězec mírně doladit, ale naopak chcete, aby přirozeně vynikl jeho charakter a charakter vašich oblíbených nahrávek, tak Classic Legend jsou rozhodně jednou z cest. Kabely to rozhodně nejsou levné, na druhou stranu jen máloco na trhu nabízí tak skutečnou neutrálnost.

680L (reproduktorový kabel) – 3 200 EUR / 2x 2m – cca Kč 85 000,-

680L (reproduktorové propojky) – 670 EUR / 4x 0,2 m – cca Kč 17 000,-

680P (napájecí kabel) – 1 580 EUR / 1,5 m – cca Kč 40 000,-

680i (signálový kabel) – 1 650 EUR / 2x 1 m – cca Kč 45 000,-

380USB (USB kabel) – 1 050 EUR / 1,5 m – cca Kč 27 000,

380D (BNC koaxiální kabel) – 850 EUR / 1,5 m – cca Kč 22 000,-


KLADY

  • výtečné provedení
  • tradiční neutrální vyznění Siltech
  • fungují synergicky, pokud propojíte celý systém
  • pocit jakéhosi „usazení“ při kompletním prokabelování

ZÁPORY

  • zvuková nestrannost se nutně nehodí úplně do každé sestavy

DOVOZCE: Dreamaudio | www.dreamaudio.eu

pro e-magazín Hi-Fi Voice / www.hifi-voice.com / napsal Daniel Březina

More reviews

Reproduktory Elac Solano FS287

Show

Harbeth Super HL5 Plus XD

Show

ELAC Adante SUB3070

Show

High&Style – Reproduktory YG Acoustics Hailey 2.2

Show
Burmester 032 Integrated Amplifier

Integrovaný zosilňovač Burmester 032

Show
menuchevron-right